به‌روز شده در: ۱۲:۲۱ - ۲ آبان ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۵۴۳۱
تاريخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گردشگری سلامت ایران نیز از کرونا در امان نماند
کرونا باعث رکورد سنگین صنعت توریست سلامت شده است. مکرمی‌فر مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی اعلام کرد: به دلیل اینکه تمام پروازهای خارجی به خاطر شیوع کرونا لغو شده متاسفانه این آمار به صفر رسیده است و امروز ما در حوزه گردشگری سلامت در وضعیت مطلوبی نیستیم.
به گزارش پایگاه خبری کارگر نیوز، مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی از وضعیت نامطلوب گردشگری سلامت خبر داد.

چرخه فعالیت گردشگری سلامت به طرز چشم‌گیری از حرکت ایستاده و کرونا باعث مشکلات بزرگی در این صنعت مهم در خراسان رضوی شده است. مکرمی‌فر مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در نشست خبری هفته گردشگری که در هتل آرمان برگزار شد به تشریح ابعاد کرونا و مشکلاتی که بر صنعت گردشگری تحمیل شده پرداخت.

مکرمی‌فر  در این‌باره اظهار کرد: گردشگری سلامت در سال گذشته و قبل از کرونا در استان در وضعیت عالی بود. هم به دلیل اینکه ۱۱ تا بیمارستان واجدالشرایط برای گردشگری سلامت و هم پزشکان ماهری برای  انجام خدمات داشتیم. در سال گذشته ۲۰ هزار عمل جراحی و  ۱۰۰ هزار عمل سرپایی برای خارجی‌ها در مشهد انجام شده؛ ولی بعد از کرونا به دلیل اینکه تمام پروازهای خارجی به خاطر شیوع کرونا لغو شده متاسفانه این آمار به صفر رسیده است و امروز ما در حوزه گردشگری سلامت در وضعیت مطلوبی نیستیم.

استان خراسان رضوی یک هشتم جمعیت کشور را دارد و  از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری با عناوین زیارتی، سیاحتی و تجاری است؛ اما ممنوعیت و محدودیت سفرها که از آغاز سال شمسی ایجاد شده بازار پر رونق گردشگری را کساد کرده است و این کسادی به معنی افزایش نرخ بیکاری و مشکلات متعدد در جامعه خواهد بود.

مکرمی‌فر به افزایش شمار بیکاران ناشی از کرونا در بخش صنعت گردشگری استان پرداخت و اظهار کرد: آمار بیکاری ناشی از تعطیلی کرونا ۱۴ هزار و ۷۹۳ نفر بوده و  تعدیل نیرویی هم که انجام شده ۳۱۷۳ نفر بوده مجموعا ۱۷ هزار و نهصد و شصت و شش نفر در حوزه صنعت گردشگری بیکار شده‌اند.

البته مکرمی فر به ارائه تسهیلات کرونایی به بخش گردشگری نیز اشاره کرد اضافه کرد که تسهیلات کرونایی که ما برای ارائه در حوزه گردشگری اختصاص دادیم موجب شده که از بیکاری ۳ هزار نفر اجتناب کنیم. در سال ۹۸ تسهیلات ۴ درصد معادل ده میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به حوزه صنایع دستی اختصاص پیدا کرد و پرداخت شد. امسال نیز از محل اعتباراتی که به کرونا اختصاص پیدا کرده ثبت نام‌ها شروع شده است.

در عین حال صنعت گردشگری در حال تطبیق خود با شرایط جدید و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی کرونا است. امیر سزاوار رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران استان نیز در نشست خبری گردشگری اظهار کرد: در همان زمانی که شیوع کرونا آغاز شده بود و گردشگری تقریباً به صفر رسیده بود، اجرای پروتکل های بهداشتی را آغاز کردیم و زمانی که اجازه بازگشایی هر کدام از تشکیلات گردشگری به ما داده شد، ابتدا موارد و وضعیت پروتکل‌ها  با نظارت کامل جوامع  و خصوصا بازرسین آنها و سازمان چک  و بازدید می‌شد. تنها اگر پروتکل‌ها توسط آنها رعایت شده بود، به آنها مجوز بازگشایی  داده می‌شد. از زمان بازگشایی به بعد نیز  باید پروتکل ها  بهداشتی را اجرا می‌کردند  که باز هم توسط بازرسین چک می‌شده و آنجایی که مرتبط به بحث جوامع بوده و باید بررسی می‌شده، کنترل و اجرا می‌شده.

امیر سزاوار درباره کیفیت اجرا و احتمال ابتلا به کرونا نیز چنین توضیح داد که تشکیلات گردشگری به‌طور مستقیم با میهمان‌ها در ارتباط هستند و به خاطر موفقیت بخش فروش هم که شده پروتکل ها را رعایت می کنند؛ ولی اگر جایی هم به‌نحوی که کسی خلاف پروتکل بهداشتی عمل کند  یا رعایت آن را نکند و گزارشی برای ما وصول شود، حتما آن جامعه یا تشکل مرتبط  اقدام و پیگیری لازم را می‌کند . در بحث هتلها تا تاکنون گزارش موثری (از عدم رعایت پروتکل‌ها) به دست ما نرسیده است که بخواهیم اقدام خاصی انجام دهیم.