به‌روز شده در: ۱۹:۰۰ - ۲۹ دي ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۶۴۸۴
تاريخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
/ ضرورت بازنگری در دستمزد 99 با توجه به تورم 60 درصدی
خبری از جلسه شورای عالی کار نیست
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه خبری رسمی از جلسه شورای عالی کار ندارم گفت: بازنگری در بحث دستمزد امری ضروری است اما هنوز خبری از برگزاری جلسه نیست.
به گزارش تسنیم، چند روز گذشته بود که حجت الاسلام سید سلمان ذاکر, عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از جلسه اعضای این کمیسیون با شورای عالی کار در هفته آینده درباره میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1400خبر داد و گفت: با توجه به تورم 60 درصدی موجود در قیمت کالاهای اساسی اما حقوق کارگران فقط 35تا 40درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد:باید چاره اساسی برای وضعیت حقوق و دستمزد کارگران اندیشیده شود، با توجه به تورم 60 درصدی موجود در قیمت کالاهای اساسی، اما حقوق کارگران در ابتدای سال جاری و طبق بودجه سال 99، فقط 35 تا 40 درصد افزایش یافته است.

حجت‌الاسلام ذاکر همچنین با اشاره به اقدامات مجلس در راستای عادلانه شدن میزان حقوق و دستمزد کارگران گفت: قرار است در هفته آینده جلسه‌ای در شورای عالی کار، با حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس برای تعیین میزان افزایش حقوق کاگران در سال آینده برگزار شود.

اما ناصرچمنی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، با اشاره به اینکه جلسه ای از سوی شورای عالی کار برای تعیین دستمزد مشخص نشده است گفت: به صورت رسمی از وزارت کار بحث بازنگری مزد را نشنیده ام. ولی این بحث از سوی سازمان بازرسی کل مطرح شد و برخی رسانه ها در فضای مجازی به آن پرداختند با این حال معتقدیم بازنگری دستمزد در شش ماهه دوم سال لازم است و باید این مساله یکبار برای همیشه تعیین تکلیف شود.

 وی با بیان اینکه در سالهای گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم، باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت افزود: در سال جاری قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت, یکی با گران شدن ارز و دیگری با افزایش هزینه های مسکن و مواد خوراکی بود. همین مسئله باعث شد که معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

 چمنی با تأکید بر اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند ادامه داد:با توجه به اینکه دستمزد کارگران دچار عقب ماندگی بسیاری شده است, باید برای دستمزد 1400 چاره اساسی کنیم. در شرایط فعلی چه بخواهیم و چه نخواهیم تورم وافزایش هزینه ها را شاهد هستیم, اگر دستمزد را عاقلانه و منطقی مشخص کنیم, باز هم تأثیری در روند تورم ایجاد نخواهد شد. بنابراین ضرورت دارد که دولت از حالا به فکر دستمزد سال آینده باشد.

فعال کارگری با اشاره به اینکه نمایندگان کارگران بارها درخواست برگزاری جلسه شورای عالی کار برای دستمزد را داده اند گفت: تا کنون خبر رسمی از سوی وزارت کار نیامده است. بسیاری از اقلام اساسی ازجمله گوشت, مرغ, حبوبات و میوه به معنی واقعی از سفره کارگران حذف شده است. با خط فقر10میلیون تومانی, دستمزد 2میلیون و 800 هزار تومانی نمی تواند جوابگو باشد.