به‌روز شده در: ۱۹:۰۰ - ۲۹ دي ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۷۶۰۴
تاريخ انتشار: ۲۲ دي ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
حجت الاسلام محبی:
حقوق کارگران را پیگیری می‌کنیم
نشست ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با حضور فعالان کارگری عصر دیروز برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، نشست مشترک این ستاد با فعالان کارگری عصر دیروز با حضور حجت الاسلام جلیل محبی، دبیر ستاد امر به معروف، حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگری ایران و تنی چند از دیگر فعالان کارگری به همراه معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر در محل این ستاد برگزار شد.

حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در این نشست ضمن ابراز نگرانی درباره بی‌توجهی مسئولان نسبت به حقوق و دستمزد کارگران طی سالهای اخیر گفت: دو سوم از جمعیت کشور را جامعه کارگری تشکیل می‌دهد؛ جامعه رسمی کارگری ما حدود ۴۳ میلیون نفر است و ۶ میلیون نفر از کارگران هم فاقد شناسنامه هستند و در کارگاه‌های زیرزمینی مشغول به کارند. با اینحال در طی سالهای اخیر قانون کار اجرا نشده و کسی در صدد دادن حق قشر کارگر بر نیامده است.

وی افزود: مسئولان افزایش نرخ تورم و مسائل اقتصادی دیگر را بهانه برای‌عدم پرداخت حقوق کارگران قرار می‌دهند. سوال ما این است که این افزایش قیمت‌های و افزایش نرخ تورمی که امروز داریم هم به خاطر افزایش دستمزد کارگران است؟ امروز هیچ نسبتی میان دستمزد کارگران و حداقل درآمد لازم برای زندگی وجود ندارد.

حبیبی در پایان خواستار پیگیری ستاد امر به معروف و نهی از منکر به منظور پیگیری حقوق جامعه کارگری شد و آن را در چارچوب مطالبه‌گری از مسئولان و امر به معروف آن‌ها دانست.

همچنین ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگری کشور در این نشست گفت: ما احساس می‌کنیم در کشور هیچ کس حامی جامعه کارگری نیست. قانون کاری هم که داریم هیچ اثرگذاری در گرفتن حق و حقوق کارگران ندارد و جامعه کارگری از آن هیچ استفاده‌ای نمی‌کند. الان زمانی است که باید از شعارها فاصله بگیریم و عملیاتی‌تر وارد این مسائل شویم.

وی افزود: در حال حاضر وضع جامعه کارگری خوب نیست. بهترین کمک ستاد امر به معروف این است که به ماجرا ورود کرده و از جامعه کارگری حمایت حقوقی کند. یک کمیته با مشارکت ستاد امر به معروف تشکیل دهیم و از این طریق حقوق کارگران را از نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه پیگیری کنیم. جامعه‌ای که فقیر باشد امر به معروف و نهی از منکر به درد آن نمی‌خورد و این یک واقعیت است.

پس از ارائه نظرات نمایندگان جامعه کارگری، حجت الاسلام محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار داشت: مشکلات اخیر جامعه کارگری را تا حد توان در ستاد امر به معروف پیگیری خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم که مطالبات را به گوش مراجع قضایی برسانیم. امروز علاوه بر پیگیری مطالبات معیشتی باید تلاش کنیم که کرامت کارگران نیز حفظ شود. مثلا ایستادن در صف‌های طولانی و دادن سبدهای معیشتی به نحوی که تاکنون انجام شده خلاف کرامت وشان کارگر و تمام اقشار در کشور است.

وی افزود: قانون کار هم با توجه به مطالبی که مطرح شد باید اصلاح شود. نقاط مبهم در قانون کار فعلی که باعث تفسیرهای معوج شده را بررسی کنید و پیشنهاد بیاورید که به چه شکل می‌توان این قانون را اصلاح کرد تا بحث اصلاح قانون کار را نیز در دستور کار بگذاریم تا ابهامات آن برطرف شود و برای جامعه کارگری قابل استفاده باشد.