به‌روز شده در: ۱۵:۱۹ - ۲ بهمن ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۷۶۱۸
تاريخ انتشار: ۲۳ دي ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
حمیدرضا امام قلی تبار مطرح کرد:
زنگ خطر بیکاری کارگران کم سواد با اجرای طرح مشوق کارفرمایی
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشوربا انتقاد از طرح مشوق های کارفرمایی گفت:پیش بینی می شود که با اجرای این طرح تعداد بیکاران دارای مدرک تحصیلی کمتر از لیسانس افزایش یابد.
به گزارش کارگر نیوز؛ حمیدرضا امام قلی تبار،بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور، درباره وضعیت عدم امنیت شغلی کارگران گفت: هر کارگری که حقوق دریافت می کند، معادل 1.8 دهم برابر حقوق دریافتی هزینه آموزش برای کارفرما دارد. بنابراین هیچ کارفرمای توانمندی علاقه به تعدیل نیرو ندارد. چرا که اگر کارفرما، با کمتر از ظرفیت و توان خود فعالیت کند به ضررش است.هیچ کارفرمایی تمایل به اخراج نیروی کار خود ندارد. اما زمانی که کارگران به دلیل مشکلات معیشتی به کارفرما تقاضای افزایش حقوق می دهند, کارفرمایان از این مسئله سو استفاده می کند و می گوید با توجه به مشکلات مالی اگر نمی توانید با این حقوق کار کنید, قطع همکاری کنیم. اما واقعیت این است که کارفرمایان در شرایطی که یکی دوسال اخیر گذشت, سودهای بسیاری داشته اند.

 وی با بیان اینکه کارفرمایان شرایط کرونا را حربه ای برای اخراج و پرداخت حقوق پایین کرده اند گفت:شرکت های تولیدی با توجه به اینکه در شرایط کرونا نظارتی بر روی آنها نبود, رشد هم داشته اند. به طور مثال آن دسته از مجموعه هایی که در حوزه کاشی و سرامیک فعالیت دارند, تمام محصولات خود را برای صادرات فرستاده اند. ضعف نظارت در تهیه مواد اولیه باعث شد, به هر میزانی که مواد اولیه افزایش قیمت داشته است, کارفرما محصول خود را گران کرده است. به صورت منطقی با توجه به اینکه کارفرمایان علی رغم شعاری که می دهند,  و می گویند شرایط خوبی نداشتند,اما وضعیت آنها بسیار خوب بوده است و نباید کارگری را تعدیل کنند.

 امام قلی تباربا اشاره به اینکه طرح معافیت های حق بیمه کارفرمایی در آینده باعث بیکاری نیروی کار کم سواد خواهد شد گفت:در این طرح آمده است که اگر کارفرمایی نیروی کار لیسانس بالاتر را جذب کند, تا 2سال از پرداخت سهم 20درصدی بیمه کارفرما معاف است. درمرحله اول این طرح توهین به نیروی کار کمتر از فوق دیپلم است. یعنی نیروی کاری که تحصیلات دانشگاهی ندارد چه کار باید کند؟پیش بینی می شود که کارفرمایان برای پرداخت نکردن سهم 20درصدی حق بیمه خود, کارگرانی که حتی دارای سابقه هستند، اما مدرک تحصیلی آنها کمتر از لیسانس است را تعدیل و به سمت طرح مشوق کارفرمایی روند و نیروی کار بالای لیسانس را به امید معافیت 20درصدی سهم حق بیمه کارفرمایان جذب کنند.

وی گفت: بهتر بود برای تهیه این طرح از شرکای اجتماعی مشورت گرفته بودند. دولت هیچگاه سهم خود را به تأمین اجتماعی پرداخت نکرده است,با اجرای این طرح کارفرمایان برای فرار از پرداخت حق بیمه به سمت جذب نیروی لیسانس و بالاتر خواهند رفت.از سوی دیگر پیش بینی می شود با این کار, مراجعه نیروی کاری که تعدیل می شود به سمت بیمه بیکاری افزایش یابد.

انتهای پیام/