به‌روز شده در: ۱۷:۴۷ - ۸ بهمن ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۷۶۳۰
تاريخ انتشار: ۲۳ دي ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت‌وگو مطرح شد:
خطر ورشکستگی «نیروگاه‌های کوچک مقیاس» و بیکاری کارگران جدی است
مدیر نیروگاه آستروپاور گفت که خطر ورشکستگی نیروگاه‌های کوچک مقیاس فعال در صنعت برق و بیکاری کارگران آنها بسیار جدی است.
به گزارش ایلنا، در چند هفته گذشته فعالیت شماری از مجموع ۲۲۰ نیروگاه کوچک مقیاس کشور به دلیل انباشت طلب خود از دولت و بالا رفتن هزینه‌های تولید، متوقف شد. کارفرمایان نسبت به ورشکستگی و توقف فعالیت‌های ۲۲۰ نیروگاهی که در مجموع بیش از ۲ هزار کارگر متخصص در آن‌ها شاغل هستند، هشدار داده‌اند. چندین مانع بر سر راه فعالیت این نیروگاه‌ها قرار دارد.

برهان از مدیران نیروگاه آستروپاور در این مورد این موانع به ایلنا، گفت: «وضع قوانین یک شبه جهت ممنوعیت ورود ماشین آلات مستعمل که در داخل کشور تولید نمی‌شوند از لحاظ اقتصادی نیروگاه‌ها را متضرر ساخته است. در شرایطی که کشور در تحریم به سر می‌برد و در انتقال ارز مشکل بوجود آمده است، واردات موتورهای مولد مستعمل می‌توانست کمک بزرگی به نیروگاه‌های کوچک مقیاس باشد اما با منع ورود آن‌ها شرایط سختی بوجود آمده است.»

وی افزود: «عدم وجود امنیت سرمایه‌گذاری پس از قرارداد ۵ ساله و تنها خرید برق در ۴ ماه سال و تسویه بهای برق تولید در خوشبینانه‌ترین حال ۶ ماه بعد از تولید، عدم وجود نهاد مسئول با در نظر گرفتن قیمت تمام شده برق و اجبار به فروش برق زیر قیمت تمام شده یکی دیگر از مهمترین موانع پیش روی تولیدکنندگان است.»

مدیر نیروگاه آستروپاور، ادامه داد: «پایبند نبودن توانیر به مفاد قراردادها و بخشنامه تدوینی، نبود بندی مبنی بر جبران خسارت دیر کرد قراردادهای مصوبه ۳۱۰ هیات تنظیم بازار برق و نبود امکان فروش برق به مشتری غیر از دولت، از دیگر موانعی است که نیروگاه‌ها را در معرض ورشکستگی و تعطیلی قرار داده است.»

به گفته وی؛ خطر ورشکستگی نیروگاه‌های کوچک مقیاس فعال در صنعت برق و بیکاری کارگران آن‌ها بسیار جدی است.