به‌روز شده در: ۱۵:۱۹ - ۲ بهمن ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۷۶۶۷
تاريخ انتشار: ۲۴ دي ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کارگرانی که کمتر از یکسال کار کرده‌اند هم مشمول عیدی می‌شوند
براساس قانون، کارگران حتی با یکماه سابقه کار، مشمول عیدی پایان سال می‌شوند.
برخی کارگران کارگاه‌های کوچک در تماس با خبرنگار ایلنا، با تایید سابقه چندماهه خود در کارگاه جدید، از احتمال نپرداختن عیدی خبر دادند. این در حالیست که براساس قانون، کارگرانی که کمتر از یکسال و حتی چندماه در یک کارگاه کار کرده باشند، بازهم مشمول عیدی پایان سال می‌شوند.

براساس قانون، حداقل عیدی کارگری، شصت روز پایه حقوق کارگری و حداکثر آن، نود روز است اما برای کارگرانی که سابقه کار آنها در یک کارگاه ثابت، کمتر از یکسال باشد، با یک تناسب‌بندی ساده، مبلغ عیدی به تعداد ماه‌های اشتغال آنها تقسیم شده و پرداخت می‌شود؛ در واقع این کارگران باید به ازای ماه‌های اشتغال در کارگاه، عیدی بگیرند. در واقع مبلغ عیدی کامل ابتدا تقسیم بر عدد دوازده (تعداد ماه‌های سال) شده و سپس ضربدر ماه‌های اشتغال کارگر در کارگاه می‌شود.

در عین حال، کارگران بسیاری می‌گویند: امسال به دلیل وضعیت ناگوار معیشتی، بهتر است کارفرمایان عیدی پایان سال را زودتر بپردازند و پرداخت آن را به آخرین روزهای سال موکول نکنند.

این کارگران خواستار پرداخت عیدی، حداکثر در بهمن ماه هستند و می‌گویند: اگر عیدی را زودتر بدهند، می‌توانیم بخشی از نیازهای شب عید خانوار را با آن تامین کنیم.