به‌روز شده در: ۱۹:۴۷ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۰
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۸۷۳۵
تاريخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نماینده کارگران:
افزایش دستمزد برای سال آینده بیشتر از سال های گذشته خواهد بود
عدد اقلام خوراکی تنها 2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده که این نگران کننده است و باعث می شود کارگران در آینده با بحران روبرو شوند.
به گزارش کارگر نیوز؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه سبد معیشت کارگران برای سال آینده 6 میلیون و 895 هزار تومان تعیین شده، گفت: این رقم بر مبنای آمار تورم دی ماه محاسبه شده اما مطئمنا هزینه های واقعی زندگی بیشتر است. با توجه به جلب نظر شرکای اجتماعی رقم پذیرفته شد و ضمن اینکه برای شروع جلسات شورای عالی کار نیاز به تعیین رقم بود.

محمدرضا تاجیک اظهار کرد: پیشنهاد گروه کارگری برای رقم سبد حدود 7 میلیون و 500 هزار تومان بود اما در نهایت عدد به صورت حداقلی برای معیشت کارگران مورد توافق قرار گرفت.

تاجیک عنوان کرد: قصد گروه کارگری این بود که با اتفاق نظر بیشتر و همفکری بهتری عدد سبد معیشت تعیین شود. ناگفته نماند که در جلسات، نمایندگان مرکز آمار با اعدادی که ارائه دادند، روشنگری صورت گرفت و در واقع کمک زیادی به کمیته مزد کردند، از آنها تشکر می کنم.

وی در ادامه بیان کرد: عدد اقلام خوراکی برای پایان سال 99 تنها 2 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده که در واقع با کل حقوق کنونی کارگران برابری می کند و این یعنی حقوق دریافتی تنها صرف اقلام خوراکی شده است. آیا واقعا کارگران نیاز به هزینه مسکن، پوشاک و هزینه های پزشکی ندارند؟ این موضوع نگران کننده است و باعث می شود کارگران در آینده با بحران روبرو شوند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با تاکید بر این که افزایش دستمزد برای سال آینده بیشتر از سال های گذشته خواهد بود، گفت: این برای کارگران خوشایند نیست چون شما به عدد 6 میلیون 895 هزار تومان سبد معیشت نگاه کنید، حقوق حتی با افزایش 100 درصدی، 5 میلیون و 200 هزار تومان خواهد شد و باز هم به رقم سبد نمی رسد و با توجه به این ارقام به نظر شما چه رقمی را در جلسات شورای عالی کار برای دستمزد طلب کنیم؟

تاجیک افزود: در سه چهار سال گذشته صحبتی مطرح شده که عقب ماندگی دستمزد از بین برود اما متاسفانه در دو سال گذشته نه تنها از بین نرفت بلکه زیاد هم شد. تقاضای ما از دولت این است که به کمک جامعه کارگری بیایند چون که آنها بزرگترین کارفرمای کشور هستند و باید کارگران را درک کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: توقع امسال ما از شرکای اجتماعی این است که حداقل اختلاف بین دستمزد و سبد را زیاد نکنند. در حال حاضر اختلاف سبد با دستمزد حدود یک میلیون و 900 هزار تومان است و اگر این عدد را بگیریم تازه با سال قبل برابری می کنیم.عصر ایران