به‌روز شده در: ۱۹:۴۷ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۰
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۸۹۱۳
تاريخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
وزیر کار مطرح کرد:
کرامت کارگران اولویت ماست !
یازدهمین همایش ملی تجلیل از خانه‌های بهداشت کارگری (دوشنبه/۱۲اسفند) برگزار شد.
به گزارش ایلنا، یازدهمین همایش ملی تجلیل از خانه‌های بهداشت کارگری برتر، کارفرمایان سلامت محور و کارفرمایان مسئولیت‌پذیر اجتماعی در مقابله با بیماری کرونا برگزار شد. همچنین از ۶۰ عنوان کتاب و بسته آموزشی با رویکرد توانمندسازی بهداشت یاران‌کار رونمایی شد.

علی بابایی کارنامی (رییس فراکسیون کارگری مجلس) در این مراسم گفت: در دوران تحریم، توانمندی کارگران و حمایت‌های همه‌جانبه از خانواده‌های آنان نیاز به توجه ویژه دارد. سلامت کارگران و ایمنی از اولویت‌ها محسوب می‌شود.

این نماینده ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های متعددی باید برای سلامت کارگران درنظر گرفته شود؛ همچنین وزارت بهداشت و وزارت کار با همکاری یکدیگر برنامه‌های متعددی برای حمایت از کارگران فصلی داشته‌اند.

کارنامی شرح داد: ۶۳ ماده و تبصره در زمینه کار وجود دارد اما مسئله ورزش کارگران باید مدنظر قرار گیرد؛ مقوله رفاه و تامین سلامت کارگران و بهداشت و درمان با نارضایتی همراه است. پیشگیری از حوادث کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: تمامی نمایندگان مجلس در راستای حمایت از کارگران فعال هستند البته باید از کارفرما هم‌حمایت شود.

محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) نیز در این مراسم گفت: بالاترین استعدادها از سوی خداوند به انسان عطا شده و کرامت را در نهاد اشرف مخلوقات، قرار داده است. کرامت انسان‌ها باید گرامی داشته شود؛ تمامی افرادی که در عرصه کار و تولید، شاغل هستند را ارج می‌نهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: کارفرمایان در شرایط کرونایی به شرایط مادی اهمیت داده‌اند میزان افرادی در کارگاه‌ها تجمع کرده و امکان رعایت فاصله اجتماعی وجود ندارد اما با آموزش میزان اندکی از افراد در جامعه کارگری به کرونا مبتلا شده اند. محیط کارگری را با روش‌های گوناگون مصون نگه داشته‌ایم امید است این مسیر به قوت خود با همکاری بخش‌های متعدد مد نظر قرار گیرد.

شریعتمداری گفت: ماده ۹۶ تا ۱۰۶قانون در زمینه محیط کار مد نظر قرار بگیرد و در قالب آیین نامه اجرا شود. امروز در کنار مدافعان سلامت از مدافعان معیشت جامعه نیز سپاسگزاریم. جامعه ما به دلیل کرونا دچار تنش بود اما تولید به قوت خود باقی است. در اسفند ۹۸، بیشتر یک میلیون و ۸۰۰نفر در ماه‌های نخست بیمه بیکاری کرونا را دریافت کردند.

او ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی با ۱۶میلیارد بدهی تحویل گرفتیم اما هم اکنون بدهی ما صفر است. یک ریال از منابع کرونا دریافت نکردیم اما تعداد قابل توجهی از افراد جامعه خدمات بهره‌مند شدند.  

شریعتمداری بیان کرد: اجرای همسان‌سازی در مرحله اول به جامعه کارگری تقدیم شد و مورد تشویق کارگری کشور قرارگرفت. در بخش تعهدات جاری ۱۶۵میلیارد تومان بدهی در ادوار متعدد قرار گرفته است. اگر تعهدات انجام شود بودجه در سال ۱۴۰۰لحاظ شود مشکلی بر روی زمین نمی‌ماند. حفظ عزت انسانی کارگران از اهمیت بالایی برخوردار است. همدلی و یکپارچگی می‌تواند نظام‌وجامعه کارگری را تحت پوشش قرار داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: باید در جامعه کارگری سلامت جسم و نشاط مدنظر قرار گیرد زیرا میزان نشاط در جامعه کارگری بالا نیست. اشتغال ناقص و منابع محدود افراد را به سمت استرس سوق می‌دهد. این مقوله از ادامه بیماری جلوگیری می‌کند. باید جامعه کارگری را از بلایای اعتیاد مصون نگه داشت.