به‌روز شده در: ۱۴:۵۶ - ۷ بهمن ۱۴۰۰
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۳۶۹۶
تاريخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
از قراردادهای موقت کار چه چیزی عایدمان شد؟
یک فعال حوزه کار با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کار موقتی است، گفت: کسانی که دنبال گسترش و رواج قرارداد موقت کار بودند امروز پاسخ بدهند که با ترویج آن چه نتیجه ای عایدشان شد؟
رحمت الله پورموسی در گفت و گو با ایسنا، حفظ اشتغال موجود و تامین امنیت شغلی کارگران را از اولویتها و دغدغه های جامعه کارگری برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر قراردادهای کار به ابزاری برای برخی کارفرمایان تبدیل شده تا هر زمان که بخواهند از آن علیه کارگران استفاده و قرارداد کار او را فسخ کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کار موقتی است، بر لزوم ساماندهی قراردادهای کار تاکید کرد.

پورموسی افزود:در کشورهای دیگر در کارهایی که ماهیت آنها مستمر و جنبه دائم دارد با نیروی کار قرارداد موقت بسته نمی‌شود ولی در کشور ما بستن قرارداد موقت فراتر از حد انتظار است.

این فعال حوزه کار با اشاره به دادنامه ۱۷۹ دیوان عدالت، اظهار کرد: رواج قراردادهای موقت کار به بهانه وضعیت اشتغال جز اینکه دودش به چشم کارگران رفت چه ثمره ای داشت؟ آیا ارتقای سطح تولید و کیفیت کالاها محقق شد؟ آیا بیکاری را ریشه کن کرد و پرونده های حل اختلاف را کاهش داد؟

وی تاکید کرد: کسانی که دنبال گسترش قرارداد موقت بودند امروز پاسخ بدهند که با ترویج آن چه نتیجه ای عایدشان شد؟ امروز اگر در یک اتاق چند نفر با وجود انجام کار یکسان، قراردادهای متفاوت دارند ناشی از همین رواج قراردادهای موقت بوده که خیری برای نیروهای کار نداشته است.