به‌روز شده در: ۰۹:۵۹ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۱۷۳
تاريخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
انتظار برای بازگشایی «صنایع ابریشم گیلان»
کارگران قدیمی واحد تعطیل شده صنایع ابریشم گیلان در صومعه سرا می‌گویند: علارغم تاکید نهاد قضایی در بازگشایی واحد ابریشم گیلان، هنوز این اتفاق نیفتاده است.
به گزارش ایلنا، کارگران قدیمی صنایع ابریشم گیلان همچنان در انتظار بازگشایی کارخانه هستند.

این واحد سال ۸۲ راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به یک سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد تا جایی که وضعیت کارخانه رو به بهبودی رفت و تعدادی کارگر نیز مشغول کار شدند اما پس از واگذاری؛ به دلایل متعدد ازجمله تمایل نداشتن سهامداران جدید به فعالیت در تولید و تأمین نشدن مواد اولیه (پیله خشک)، شرایط به یکباره تغییر کرد و تولید در اواخر سال ۸۹ متوقف شد.

یکی از کارگران سابق کارخانه ابریشم گیلان در صومعه سرا با بیان اینکه هم اکنون موسسه مالی اعتباری مولی‌الموحدین مالکیت شرکت ابریشم گیلان را به موجب حکم دادگاه در اختیار دارد، گفت: سال پیش دستگاه قضایی این موسسه را مکلف نمود سریعا برای از سرگیری تولید در شرکت ابریشم گیلان اقدام نماید.

او با بیان اینکه این واحد تولیدی گنجایش اشتغال حدود ۵۰۰ کارگر بومی منطقه را دارد، درباره وضعیت تولید کارخانه گفت: این کارخانه به عنوان یکی از چهار واحد تولیدی صنعت ابریشم کشور است که با از بین رفتن باغستان‌های توت و همچنین حمایت نشدن از این صنعت از سوی مسئولان وقت و مهمتر از همه مشکلاتی که در زمینه واگذاری این واحدها به بخش خصوصی بوجود آمد همانند دو واحد دیگر فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده است.

وی با بیان اینکه حدود دوسال پیش «آیت الله ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه وقت در سفر به گیلان دستور رفع مشکلات واحیای این کارخانه را درکنار چندین واحد تعطیل شده استان صادر کرد، در نتیجه این کارخانه با حکم قضایی به یکی از موسسه مالی اعتباری واگذار شد، افزود: هم اکنون با گذشت چندین ماه از واگذاری صنایع ابریشم به این مؤسسه شاهد تغییری در وضعیت آن نیستیم. بنابراین از نهاد قضایی درخواست داریم همچنان پیگیر رفع مشکلات این کارخانه قدیمی تا وصول نتیجه باشند.