به‌روز شده در: ۱۹:۳۵ - ۲۶ شهريور ۱۴۰۰
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۶۶۵۶
تاريخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در یادداشت ارسالی به کارگر نیوز//
دولت و مجلس هیچ اقدام عملی برای کارگران انجام نداده اند/ خط فقر برای یک خانواده 4 نفره از مرز ده میلیون تومان فرار رفته است
دولت و مجلس بجز بهره برداری های سیاسی خود ، هیچ اقدام عملی برای کارگران انجام نداده اند برکسی پوشیده نیست. با این وجود علاوه بر موضوع سبد معیشت ، موارد دیگری در این مسیر وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است........
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کارگر نیوز، حمید رضا امام قلی تبار،  بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران طی یادداشتی برای کارگر نیوز نوشت: اینروزها جامعه ی کارگری کشورمان برای تامین معیشت خانواده ی خود روزهای سختی را سپری میکند این اتفاق در سایه سونامی افزایش قیمتها و نابرابری درآمد و هزینه ی خانوارها، از گذشته تاکنون بوجود آمده است که منجر به حذف اقلام زیادی از کالاهای ضروری سبد معیشت و سفره آنان شده است.این موضوع بارها کردن اقتصاد و بازار و عدم حمایت از بخش تولید و خدمات و اشتغال از سوی دولت و مجلس تشدید شده است. احساس عدم امنیت شغلی ،کاهش درآمد پایدار و نیز کاهش امید به آینده ، حداقل اثرات چنین فرآیندی میباشد که علاوه بر وارد نمودن صدمات جسمی بواسطه ی کوچک شدن سفره این قشر ، اثرات غیرقابل انکار روحی را با خود یدک میکشد. اینکه در چند سال اخیر موضوع نابرابری دستمزد کارگران با تورم و سبد معیشت، دغدغه ی همیشگی این قشر و رهبر معظم انقلاب بوده است و دولت و مجلس بجز بهره برداری های سیاسی خود ، هیچ اقدام عملی برای کارگران انجام نداده اند برکسی پوشیده نیست. با این وجود علاوه بر موضوع سبد معیشت ، موارد دیگری در این مسیر وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است.

با اینکه در شرایط فعلی خط فقر برای یک خانواده 4 نفره از مرز ده میلیون تومان فرار رفته است و حقوق کارگر توان تامین حتی پنجاه درصد آن را ندارد موضوع مهم دیگری وجود دارد و آن اخذ وام  تعداد زیادی از کارگران  از سیستم های بانکی و متعاقب آن قبول تعهد در پرداخت بهره و اقساط وام میباشد که جهت جبران عقب ماندگی مزدی سنوات گذشته برای تامین معیشت و یا برای سایر مواردی که اصلاً در سبد معیشت مدنظر قرار نمیگیرد دریافت شده است . مثل تامین هزینه های ازدواج خود و فرزندان،خرید و یا تعمیرات لوازم خانگی فرسوده از رده خارج منزل شامل یخچال و تلویزیون و فرش و ظروف حداقلی و سایر اقلام غیر مترقبه که در به این آنان تحیمل شده است.بررسی های میدانی نشان میدهد که غریب به اتفاق کارگران بطور متوسط دارای تسهیلات اینچنینی بین ده تا سی میلیون تومانی هستند که در گذشته برای جبران  پرداختی های فوق با مشقت از سیستم های بانکی اخذ نموده اند . این افراد ماهیانه  بین بیست تا سی و پنج درصد میانگین حقوق خود را بعنوان اقساط پرداخت میکنند.

واقعیت انکار ناپذیری که از مطرح شدن این موضوع به چشم میخورد این است که کارگران با دریافت تسهیلات از سیستم بانکی و تعهد در پرداخت اقساط ،در حقیقت درآمد آینده ی خود را از پیش استفاده کرده اند .این عامل بواسطه عدم امنیت شغلی  آنان ،تاثیرات روحی و روانی شگرفی بر روی کارگر و خانواده ی آنها تحمیل نموده است زیرا بخاطر تامین عقب ماندگی مزدی و مواردی از این دست ، خود را به بانک مدیون نموده و صرفاً بعنوان رابط از کارفرما دستمزد خود را دریافت و به بانک پرداخت نمایند.در این میان متضرر اصلی نیروی کار خواهد بود که در ایجاد این مسائل هیچ نقشی نداشته است اما از جبیب آنها هزینه های سوء مدیریت مسئولین مربوطه پرداخت میشود زیرا اگر در سالهای اخیر دستمزد کارگران بصورت واقعی برابر با سطح معیشت تعیین میگردید کارگران نه تنها نیازی به دریافت تسهیلات با بهره نداشتند شاید امکان پس انداز نیز برای آنان وجود داشت.

در هر صورت این معظل تا زمانیکه  اراده ای واقعی در مسئولین دولتی و نمایندگان مجلس وجود نداشته باشد هرگز قابل حل نخواهد بود .اگرچه که کارگران ایمان دارند تا زمانیکه مسئولان درک درستی از دهک های پایین جامعه،کارگران و فقر نداشته باشند همواره روال اینگونه خواهد بود.