به‌روز شده در: ۱۷:۰۲ - ۹ مرداد ۱۴۰۰
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۱۶۳۹
تاريخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت و گو مطرح شد
ایجاد اشتغال میلیونی با تشکیل بخش خصوص واقعی!
یک کارشناس حوزه کار وی با بیان اینکه ظرفیت استخدام در حوزه دولت محدود است، می گوید: برای ایجاد اشتغال میلیونی در کشور راهی جز مشارکت مردم، تشکیل بخش خصوصی واقعی و واگذار کردن اقتصاد توسط دولت نداریم.
حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، ایجاد اشتغال میلیونی در کشور را نیازمند رفع موانع موجود دانست و گفت: در حال حاضر باید موانع بزرگی که در مسیر ایجاد اشتغال است از میان برداریم چرا که برخی از این موانع ساختاری است و در کوتاه مدت امکان رفع آنها وجود ندارد و باید اقدامات اساسی طی چند سال برای رفع این موانع صورت بگیرد.

وی به موانع پیش روی اشتغال در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی و خدماتی است که مانع جدی و بزرگی در مسیر افزایش ظرفیتهای اشتغال کشور به شمار می رود؛ بنابراین اقتصاد کشور حتما باید از درآمدهای نفتی و سیطره دولت جدا شود و بخش خصوصی واقعی با مشارکت مردم در حوزه اقتصاد شکل بگیرد.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه بدون توسعه بخش خصوص در ایران امکان ظرفیت سازی اشتغال ممکن نیست، افزود: در حال حاضر ظرفیت‌های استخدام در دایره دولت محدود است و امکان اینکه ما بتوانیم بیش از یک میلیون شغل در سال برای کارجویان ایجاد کنیم وجود ندارد لذا برای اینکه جمعیت بزرگ بیکاران که بالغ بر پنج میلیون نفر است را به کار برگردانیم راهی جز مشارکت مردم در حوزه اقتصاد و تشکیل بخش خصوصی واقعی نداریم به همین منظور در گام نخست دولت باید اقتصاد و تصدی های خود را واگذار کند.

به گفته این کارشناس حوزه کار، بدون تلاش برای مقررات زدایی و چابک سازی و شفاف سازی قوانین گسترده و پیچیده بازار کار، امکان بهبود فضای کسب و کار در کشور غیرممکن است.

وی در پایان بر لزوم حذف بروکراسی های اداری و پیچیده از مسیر پیش روی کارآفرینان، تولیدکنندگان و  کارفرمایان تاکید کرد.