به‌روز شده در: ۰۰:۴۳ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۴۲۶۸
تاريخ انتشار: ۱۳ دي ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نماینده کارگران:
دولت جدید با اعداد دستمزد بازی نکند/ مزد منطقه ای باعث مهاجرت کارگران می شود
طبق برنامه ها باید تا بهمن ماه رقم سبد معیشت برای سال 1401 مشخص شود و ضمن اینکه دستمزد قبل از پایان سال قطعا اعلام خواهد شد.
به گزارش کارگر نیوز؛ عضو شورای عالی کار با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در خصوص مزد منطقه ای گفت: می خواهیم به یک جمع بندی نهایی برسیم و ببینیم آیا در کل قابل اجرا هست یا خبر. اینکه طی سال های اخیر بسیار در مورد آن بحث شده بخاطر این است که یکی از سه ضلع کمیته دستمزد درخواست آن را مطرح می کند. به نظر ما نباید اجرا شود چونکه زیرساخت ها فراهم نیست.

«محمدرضا تاجیک» اظهار کرد: پافشاری برای مزد منطقه ای از سوی یک کارفرمانما در اصفهان صورت می گیرد، او تمام تلاش را می کند که سال جدید مزد بر اساس مناطق لحاظ شود و فکر می کند اگر این اتفاق رخ دهد، می توان هر دستمزدی به کارگر پرداخت کرد. ایشان با تمام نماینده ها رایزنی می کند تا به خواسته خود برسد.

مزد منطقه ای باعث مهاجرت کارگران می شود

تاجیک افزود: اگر مزد بر اساس منطقه ای شود، با مهاجرت کارگران روبرو می شویم، لذا باید زیرساخت های کشور مورد بررسی قرار بگیرد. سال 52 و 53 این اتفاق افتاد اما نتیجه ای نداد و دوباره مزد ملی شد.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم یک کشور پیشرفته را در نظر بگیریم و بگوییم چون این طرح آنجا اجرا می شود، در کشورمان هم اجرا کنیم. در کل بررسی موضوع مزد منطقه ای یک حسن خوب برای ما داشت. چونکه تمام تحقیقات نشان داد هزینه زندگی در سه سال گذشته بیشتر شده و نمودار تورم روز به روز با نمودار قدرت خرید کارگران فاصله گرفته است. بنابراین هر چند که اجرا نمی شود، به نظر بنده کفه ترازو را به نفع ما سنگین تر کرد.

عضو شورای عالی کار تعیین سبد معیشت را منوط به لمس تورم پایانی سال دانست و در این باره گفت: هر چه به انتهای سال نزدیک تر می شویم، تورم بیشتر می شود. لذا اگر بررسی های اقتصادی به شکل صحیح پیش برود حتی می توان در یک روز مبلغ سبد معیشت را تعیین کرد.

تعیین دستمزد قبل از پایان سال

تاجیک با بیان اینکه امسال بر خلاف سال های گذشته سومین شنبه های هر ما جلسه شورای عالی کار برگزار می شود، عنوان کرد: خداروشکر در دولت جدید دیگر چالش برگزاری جلسات شورای عالی را نداریم، تاریخ ها مشخص است و طبق روال برگزار می شود، در حال حاضر تنها نگرانی ما از جهت آمار و ارقام تورم است، لذا توقع داریم دولت جدید یک برنامه برون رفت از مشکلات اقتصادی ارائه دهد چونکه جایگاه حاکمیت را دارد و هم به نوعی بزرگترین کارفرماست.

تاجیک افزود: طبق برنامه ها باید تا بهمن ماه رقم سبد معیشت برای سال 1401 مشخص شود و ضمن اینکه دستمزد قبل از پایان سال قطعا اعلام خواهد شد.

دولت جدید با اعداد بازی نکند

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه در دولت قبل با اعداد بازی شد، گفت: در دولت قبل تورمی که محاسبه شد تورم درآمد کارگران بود، لذا باید تورم هزینه های زندگی را محاسبه می کردیم. یعنی وقتی می گوییم تورم 50 درصد است ابتدا باید سبد معیشت محاسبه شود و در نتیجه از دل تورم سبد، دستمزد کارگران را تعیین کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: از دولت جدید توقع داریم با اعداد بازی نکند و با توجه به اینکه دولت مردمی هست، انتظار داریم موضوع دستمزد را در اولویت خود قرار دهد. به هر حال تبلیغاتی که از سوی دولت جدید بوده، پیش بینی ما این است که دستمزد کارگران به نسبت سال های قبل بهتر شود.


عصر ایران