به‌روز شده در: ۱۷:۳۶ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۵۶۶۱
تاريخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ماجرای عجیب رونمایی از نخستین کراس اوور ایران خودرو +تصاویر
مدتی است که خبر رونمایی از اولین کراس اوور ملی ایران خودرو با نام ریرا در فضای مجازی شنیده می‌شود و وزیر صمت نیز درباره آن توضیحاتی داد.
به گزارش کارگر نیوز؛ در حال که طی دو هفته اخیر، چند بار خبرنگاران حوزه خودرو برای مراسم رونمایی از ریرا ( ری را ) با حضور وزیر صمت دعوت شده اما در واپسین ساعات مراسم، این رویداد لغو شد، اما حال به یکباره خبر رونمایی از خودروی جدید ری‌را در فضای مجازی توسط وزیر صمت منتشر شد. وزیری که اخیراً یک کارت زرد از مجلس گرفته و زمزمه استیضاح او در وزارت پرحاشیه صمت پیچیده است. اینکه چطور برای چنین رویداد بزرگی که ایران خودرو و وزیر روی آن مانور تبلیغاتی زیادی داده بودند، چند بار خبرنگاران حوزه خودرو دعوت و سپس کل مراسم لغو می شود و حال بدون حضور هیچ رسانه تخصصی، محصولی رونمایی می شود که تا عرضه آن به بازار ماه ها زمان باقیمانده، از معماهایی است که شاید آن را بیشتر به "فرار از استیضاح" بتوان ترجمه کرد تا رونمایی از یک محصول جدید!

ماجرای عجیب رونمایی از نخستین «کراس‌اوور» ایرانی

به نظر می‌رسد وزیر صمت به همراه مدیرعامل ایران خودرو، در سکوت کامل خبری از ایران خودرو ری را، اولین کراس اوور ملی رونمایی کرده‌اند. مدتی است که خبر رونمایی از اولین کراس اوور ملی ایران خودرو با نام ریرا در فضای مجازی شنیده می‌شود و وزیر صمت نیز درباره آن توضیحاتی داد. قرار بر این بوده که این خودرو در دو هفته اخیر معرفی شود، ولی متاسفانه هر بار به علتی به تأخیر افتاد. هم اکنون به نظر می‌رسد که ری را با حضور سیدرضا فاطمی امین و برخی از خبرنگاران به یک‌باره رونمایی شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی از مجلس شورای اسلامی به خاطر عملکرد ضعیف در این وزارتخانه کارت زرد گرفت و گفته می‌شود که اگر این روند ادامه پیدا کند، به زودی استیضاح وی کلید خواهد خورد. مسئله اینجاست که طی دو هفته اخیر ایران خودرو و فاطمی امین بارها درباره ری را توضیح داده بودند و حتی چندین بار خبرنگاران برای رونمایی این خودرو دعوت شده بودند، اما هر بار ساعاتی پیش از شروع مراسم، خبر لغو شدن آن منتشر می‌شد.

ماجرای عجیب رونمایی از نخستین «کراس‌اوور» ایرانی

خودرویی بدون عکس

متاسفانه با توجه به اینکه در اقدامی کم نظیر، نه تنها رسانه های تخصصی حوزه خودرو در این مراسم مهم و برای اولین کراس اوور وطنی حضور نداشتند، بلکه سایت ایران خودرو نیز بعد از اتمام مراسم تنها یک عکس را از "رونمایی ری را" منتشر کرده که در آن تنها چهره های مدیرعامل ایران خودرو و شخص وزیر مشخص هستند و هیچ نمایی از خودرو در آن مشخص نیست. سوال اینجا است که اگر این خودرو در شرایطی است که نه تنها خبرنگاران بلکه خود ایران خودرو نیز نمی تواند عکسی از آن منتشر کند، پس کلاً چرا باید این خودرو رونمایی شود!؟

مشخصات خودروی ریرا

لازم به ذکر است که ریرا اولین خودروی کراس اوور تولید داخل است که گروه خودروسازی ایران خودرو رونمایی کرده و روی پلتفرم IKP1 سوار شده است. طبق اعلام ایران خودرو، ری را قرار است با دو پیشرانه TU5P و TC7 راهی بازار داخلی شود که این پیشرانه پیش‌تر روی خودروی سدان تارا تعبیه شده بود.

پیشرانه مذکور قادر است حداکثر قدرت 113 اسب بخار را تولید کند و پیشرانه TC7 نیز می‌تواند قدرت 168 اسب بخار را راهی محور جلو کند. البته همان‌طور که بالاتر گفتیم، ایران خودرو استاد تغییر در دقیقه نود است و از آنجایی که تا عرضه این محصول ماه‌ها زمان باقی مانده، به نظر می‌رسد احتمال تغییر مشخصات فنی این کراس اوور وجود دارد.

ماجرای عجیب رونمایی از نخستین «کراس‌اوور» ایرانی

جالب‌تر از هر چیزی این است که پس از اتمام این رونمایی محرمانه، نه تنها رسانه تخصصی حضور نداشت که تصاویر متعدد از این خودرو را برای علاقه‌مندان منتشر کند، بلکه سایت خود ایران خودرو نیز تنها یک عکس از این شاسی بلند منتشر کرده است. البته پس از ساعاتی تصاویر دیگری نیز منتشر شده و تازه در این تصویر تنها چیزی که دیده می‌شود، روی ماه وزیر صمت و مدیرعامل ایران خودرو است و انگار نه انگار که هدف نمایش خودروی ریرا بوده است!

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که پس از رونمایی این محصول به وجود آمده این است که چرا ایران خودرو باید در چنین شرایطی کراس اوور وطنی خود را معرفی کند؟ چرا نباید هیچ رسانه تخصصی در این رونمایی حضور نداشته باشند و چرا تنها چند تصویر از این خودرو به بیرون درز کرده است؟ این‌ها همه سوال‌هایی هستند که باید به آنها در طی زمان پاسخ داد.