به‌روز شده در: ۱۶:۴۴ - ۱۰ مهر ۱۴۰۲
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۰۲۰
تاريخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
تاجیک, نماینده کارگران در شورای عالی کار؛
افزایش دستمزد نتوانست مشکلات معیشتی کارگران را حل کند
عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به اینکه کارگران مشکلات متعدد دارند گفت: افزایش دستمزد نتوانست مشکلات معیشتی کارگران را حل کند.
به گزارش کارگر نیوز؛ محمدرضا تاجیک, نماینده کارگران در شورای عالی کار ، درباره مشکلات کارگران گفت:یکی از مشکلات کارگران ناقص بودن سامانه وزارت کار دربحث هدفمندی یارانه ها است. اطلاعات تعداد زیادی از کارگران به روز نیست و ناقصی دارد و این مسئله باعث اجحاف در حق آنها شده است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران به دلیل نقص در اطلاعات در طرح دریافت یارانه حذف شدند گفت:کارگران در بحث معیشت و مسکن هم مشکلات زیادی دارند.

 تاجیک با اشاره به تبصره دو ماده 41 قانون کار که مرتبط با سبد معیشت خانوار کارگری است بیان کرد: با استخراج و به دست آوردن سبد معیشت کارگران  از سوی کارشناسان وزارت بهداشت و انیسیتو تغذیه میزان کالری لازم و حداقل‌های مصرفی و اقلام لازم خوراکی و غیرخوراکی،  را برای تداوم فعالیت‌های روزمره محاسبه می‌کنیم.

عضو کارگری شورای عالی کار اظهار کرد: ما همه‌ساله حداقل‌ها را در نظر گرفتیم و همه‌ساله با شرکای اجتماعی خود در شورای سه جانبه کار تعامل کردیم و با این حال شکاف میان تورم و مزد آنقدر زیاد است که طرف کارگری هرچقدر هم انعطاف و تعامل و انعطاف به خرج دهد، بازهم به توافق نمی‌رسد.

 وی  با بیان اینکه دستمزد مصوب هرساله هرگز نمی‌تواند ماده 41 و تبصره دوم آن (سبد معیشت) را پوشش دهد گفت: درخواست افزایش حقوق مجدد را داشتیم چرا که با حذف ارزترجیحی میزان تورم بر روی کالاها روند صعودی داشت و این مسئله باعث ایجاد مشکل برای بخش زیادی از جامعه از جمله کارگران شد.در حالی که به مهر ماه نزدیک می شویم کارگران در تأمین هزینه های نوشت افزار هم مشکل دارند.البته این از آنجایی ناشی می شود که کارگران در تأمین سبد هزینه ها و معیشت دچار مشکل هستند.

 تاجیک افزود: همچنان منتظر ابلاغ اصلاحیه حق مسکن هستیم. درست است که مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان داد اما دولت هنوز هیچ اقدامی نکرده است و در شرایطی که مسکن برای کارگران هزینه زیادی دارد 100 هزار تومان رقمی نیست که در هزینه مسکن دیده شود اما چون مصوبه شورای عالی کار بود نباید حذف می شد.