به‌روز شده در: ۱۴:۳۴ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۲
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۱۸۰
تاريخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نطق میان دستور نماینده تهران در مجلس:
حمایت دولت از دهک‌های پایین به صدقه و یارانه دادن خلاصه شد
احمد نادری گفت: آقای رئیس جمهور، بنده سال قبل از همین تریبون دلسوزانه به شما هشدار دادم که حذف عجولانه ارز ترجیحی زمینه را برای ایجاد و تشدید نارضایتی‌های اجتماعی فراهم خواهد کرد.
به گزارش کارگر نیوز، احمد نادری (نماینده مردم تهران) در نشست علنی صبح امروز (سه شنبه، ۲۴ آبمان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با سلام و درود خدمت ملت شریف ایران، گفت: در مورد ریشه‌های جامعه شناختی اعتراضات همکاران دانشگاهی در علوم انسانی و علوم اجتماعی سخن‌ها گفته و اشارات درستی داشته‌اند؛ با این‌همه آنچه این روزها در سطح جامعه و کف خیابان شاهد آن هستیم صرفا با اعتراضی بر آمده از عوامل فرهنگی و زمینه سیاسی نیست.

وی ادامه داد: جنگ هیبریدی دشمن علیه ایران سر نیزه خطرناک دیگری نیز دارد و یکی از آن‌ها سلاح اقتصاد است. رهبر عزیزمان فرمودند "مگس بر روی زخم می‌نشیند."

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: سیاست‌های غلط اقتصادی زخمی است که دشمن برآن می‌نشیند و با آن مردم ما را می‌گزد، یکی از ویژگیهای دنیای نوین سرعت، زمان متراکم و فشرده شده است، واقعیت این است که در این زمان و جهان سریع دستگاه حکمرانی و اجرایی ما نسبت به جامعه سلانه سلانه گام برمی‌دارد.

وی در ادامه خطاب به رییس جمهور تصریح کرد: آقای رئیسی بیش از ۱ سال از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، ۱ سال این زمانه با ۱ سال چند دهه پیش متفاوت است، نمی‌توان مردم را به آینده وعده داد و از این سخن گفت که تازه ۱ سال از عمر این دولت گذشته است، الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب فانتَهِزوا فُرَصَ الخَیّر» آقای رئیسی، اقتصاد فقط یارانه و صدقه دادن به مردم نیست، مردم ارزانی میخواهند.

وی یادآور شد: خواسته مردم بسیار ساده و روشن است، شعار زیبای عدالت که سمبل تبلیغات شماست، بیشتر به صدقه و یارانه دادن به سه دهک پایین خلاصه شده، بی‌آنکه عواقب سیاست‌های اقتصادی را بر طبقه متوسط و فقیر دهک‌های میانی و ناراضی‌سازی آن‌ها بسنجید، در حالیکه عدالت برای همه است، نه برای طبقه فقیرتر.

نماینده مردم اسلامشهر با اشاره به آمار مهاجرت طبقه متوسط گفت: نگاهی به آمار مهاجرت طبقه متوسط بیندازید، بر اساس برخی آمارها ۱۲۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ مهاجرت کرده اند، متاسفانه دولت شما به جای حمایت از مردم گویا حامی جریان سرمایه داری رانت خوار شده است، که فقط یک شرکت آن ۱۰۸ هزار میلیارد تومان در طی تنها ۱ سال از راه افزایش نرخ ارز سود کرده است، ارز صادرات غیر نفتی که عمدتا مواد خام و نیمه خام هستند، کنترل نمی‌شود وآن‌ها ارز را به هر قیمتی که بخواهند دربازار سرمایه بفروش می‌رسانند و در مقابل دولت تنها به فکر تهیه کالا ی اساسی با ارز نفتی است.

وی در ادامه اظهار داشت: دست جریان منفعت طلب و فاسد را از جیب مردم کوتاه کنید، جریانی که با افزایش نرخ ارز سفره خود را رنگین‌تر و سفره مردم را کوچک‌تر و گران‌تر می‌کند. آقای رئیس جمهور، بنده سال قبل از همین تریبون دلسوزانه به شما هشدار دادم که حذف عجولانه ارز ترجیحی زمینه را برای ایجاد و تشدید نارضایتی‌های اجتماعی فراهم خواهد کرد و گفته بودم که نئو لیبرال‌ها می‌خواهند محرومان را علیه سید محرومان بشورانند و دیدیم شد آنچه که نباید می‌شد.

نادری در پایان خاطر نشان کرد: جناب آقای رئیسی، از شما می‌خواهم که به شعارهای خود پایبند مانده و به کوتاه کردن دست نئو لیبرال‌ها و جریان سرمایه‌داری رانت خوار همچنان سید محرومان و رئیس جمهور مردم باقی بمانید.
انتهای پیام/