به‌روز شده در: ۱۴:۳۴ - ۱۷ مرداد ۱۴۰۲
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۱۹۵
تاريخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
 خودروهای تجاری، معطل گواهی اسقاط
مدیر‌عامل بهمن‌دیزل گفت: گواهی اسقاط مانع تولید خودروهای تجاری شده و همین موضوع بیش از هزار خودروی تجاری را در کارخانه نگه داشته است.
به گزارش کارگر نیوز؛ حسین خضری، مدیر‌عامل بهمن‌دیزل، افزود: خبری مبنی بر کاهش تعرفه گمرکی منتشر شد، اما آنچه اعلام شد گواهی اسقاط برای خودروهای وارداتی هم مشابه خودروهای تجاری تولید داخل همان ۵/ ۱ درصد شد؛ بنابراین تعرفه گمرکی هیچ تغییری پیدا نکرده، چرا که این کار منطقی نیست.

مدیر‌عامل بهمن‌دیزل گفت: اگر بخواهیم در راستای سیاست‌های نظام مبنی بر حمایت از تولید قدم برداریم منطقی نیست که تعرفه گمرکی کاهش پیدا کند یا امتیازی به واردات داده شود. وی با بیان اینکه گواهی اسقاط متعلق به خودروهای سواری در کشور زیاد است، افزود: قانون هوای پاک و قانون ساماندهی خودرو، خودروساز را مکلف کرده به ازای تولید، گواهی اسقاط ارائه کنند؛ متاسفانه در کشور گواهی اسقاط خودروی تجاری وجود ندارد و خیلی انگشت‌شمار است.

خضری اضافه کرد: اکنون شماره‌گذاری خودروهای تجاری معطل شده و به همین دلیل اکثر خودروسازان تجاری به دلیل نداشتن گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری مدام با مشکل مواجه هستند و نمی‌توانند گواهی اسقاط بدهند؛ از طرفی مردم گله‌مند هستند و از طرفی خودروساز خودروها را نگه داشته و هزینه‌های بالایی برای خسارت در تاخیر باید پرداخت کند. خضری با بیان اینکه هماهنگی درستی بین دستگاه‌های اجرایی دولت وجود ندارد، گفت: چرا قانون ۵/  ۱درصد که در لایحه دو‌فوریتی مجلس تصویب شد اجرایی نمی‌شود؟ معاون اول و هیات وزیران موافقت کردند با مهلت ۶‌ماهه خودروهای تجاری را شماره‌گذاری کنیم و در این مدت گواهی اسقاط ارائه کنیم که باید دید چرا اجرایی نمی‌شود؟ چرا گواهی اسقاط خودروهای سواری را نمی‌پذیرند؟

منبع: مهر