به‌روز شده در: ۱۹:۵۶ - ۹ خرداد ۱۴۰۲
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۴۹۶
تاريخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
اختلاف شرکای اجتماعی بر سر هزینه‌های معیشت
عدد و رقم سبد معیشت باید به صورت سه جانبه تعیین شود
نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به برگزاری جلسه فردای کمیته مزد به‌منظور عدد و رقم سبد معیشت گفت: در جلسه قبلی طرفین به توافق بر سر اعداد و ارقام نرسیدند و داده‌های یکدیگر را قبول نداشتند.
به گزارش کارگر نیوز؛ محمدرضا تاجیک؛ نماینده کارگران در شورای‌عالی کار  با ابراز اینکه "فردا ساعت 13 جلسه کمیته مزد به‌منظور تعیین عدد و رقم سبد معیشت تشکیل می‌شود" گفت: در جلسه قبلی طرفین به توافق بر سر اعداد و ارقام نرسیدند و داده‌های یکدیگر را قبول نداشتند؛ نیاز هست که هر سه گروه تحقیق بیشتری صورت بدهند و با داده‌های قابل اجماع به نشست بعدی بازگردند.

وی با بیان اینکه "در جلسه قبلی به‌دلیل اختلاف نظرهای زیادی که بود به نتیجه نرسیدیم" گفت: عدد و رقم سبد معیشت باید به‌صورت سه‌جانبه تعیین شود.

تاجیک با تأکید بر اینکه "ملاک ما برای ورود به جلسه شورای‌عالی کار و چانه‌زنی مزد رعایت اصل 41 قانون کار است" گفت: نمایندگان دولت در بحث سهم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های خانوار، کارگران را در دهک‌های پایین‌تر و در بعد خانوار در دهک‌های بالاتر در نظر می‌گیرند، همین مسئله باعث پایین آمدن عدد و رقم سبد معیشت می‌شود که غیرمنطقی است.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با تصریح به اینکه یکی از تأکیدات ماده 41 قانون کار بحث توجه به هزینه‌های سبد معیشت است گفت: بسیار واضح است که طی یک سال اخیر مشکلات معیشتی کارگران چند برابر شد و کارگران دغدغۀ معیشت دارند. کاهش قدرت خرید کارگران با افزایش منطقی دستمزد می‌تواند جبران شود.