به‌روز شده در: ۱۶:۴۴ - ۱۰ مهر ۱۴۰۲
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۶۸۰
تاريخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
چرا کارگران به جلسه شورای عالی اشتغال دعوت نشدند؟
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با انتقاد از عدم سه‌جانبه‌گرایی دولت در دعوت برای جلسه شورای‌عالی اشتغال گفت: خواستار حضور در جلسه شورا هستیم,‌ چرا که تصمیم‌سازی برای اشتغال نیروی کار در این محل است.
سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در گفت‌وگو با تسنیم، در انتقاد به عدم دعوت برای جلسه شورای‌عالی اشتغال گفت: زمانی که پیگیر چرایی عدم دعوت در جلسه شدیم, وزارت کار پاسخ داد که دولت اعلام کرده است اعضایی در جلسه حاضر شوند که حق رأی داشته باشند.

وی گفت: این سؤال مطرح است "چرا باید تشکل‌های اجتماعی که از سوی دولت‌ها با نام شرکای اجتماعی در امر سه‌جانبه‌گرایی یاد می‌شوند حق رأی نداشته باشند؟"، به‌دلیل حق رأیی که خود دولت به تشکل‌های کارگری نداده است از حضور آنها در جلسه شورای‌عالی اشتغال که بزرگترین شورا برای تصمیمات امر اشتغالی کشور است, ممانعت می‌کند.

گلپور افزود: باعث تأسف است که تشکل‌های کارگری در حد شعار کنار دولت در امور سه‌جانبه‌گرایی هستند و در عمل هیچ همراهی از سوی دولت دیده نمی‌شود. ما تشکل‌ها علاوه بر اینکه خواستار حق رأی در شورایی به این مهمی هستیم که تصمیمات آن در سرنوشت نیروی کار تأثیردارد؛ از دولت انتظار داریم در تصمیمات خود از تشکل‌های کارگری هم مشورت بگیرد. برداشت ما این است که چون تشکل‌های کارگری نسبت به سیاست‌های اشتغالی و آمار ایجاد اشتغال نقد دارند, از حضور آنها در جلسه ممانعت می‌شود.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور در بخشی دریگر از این گفت‌وگو با بیان اینکه اعزام نیروی کار باید به‌گونه‌‌ای صورت گیرد که فرار مغزها نباشد گفت: این‌که عده‌ای از نیروی کار ماهر درخواست اعزام به کشورهای دیگر برای کار را می‌دهند نیازمند آسیب‌شناسی است، این‌که چرا نیروی کار با تخصص مهارتی بالا ترجیح می‌دهد در کشور دیگر مشغول کار شود؟ بنابراین ضرورت دارد که برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور و درخواست نیروی کار بررسی‌هایی صورت گیرد و علت‌ها مشخص شود.

گلپور اظهار داشت: برای رونق تولید و اشتغال در داخل کشور به نیروهای متخصص نیاز داریم, بنابراین برای بالندگی کشور ضرورت دارد شرایط جذب نیروی کار را در کشور فراهم کنیم. حوزه‌هایی مانند حمل‌ونقل اساس تولید و ارتقا و رشد صنعتی, تولیدی و خدماتی کشور است، بنابراین این فرصت‌ها آسان به دست نیامده است که بخواهیم آسان از دست بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به نواقص و ضعف‌های سامانه‌های روابط کار وزارت کار گفت: در همین چند ماه اخیر وزارت کار اعلام کرد که بیش از 70 مورد سامانه اینترنتی برای خدمات مختلف وزارت کار به وجود آمده که اکثر آن‌ها در دوره دوساله اخیر ایجاد شده است؛ سؤال اینجاست؛ کدام‌یک از این سامانه‌ها بهره‌وری را بالاتر برده است؟ کدام‌یک از این سامانه‌ها به‌نفع نیروی کار واسطه‌ها را حذف کرده است؟

گلپور اضافه کرد: بهتر است بگوییم برای تکمیل بانک اطلاعاتی وزارت کار این سامانه‌ها مفید بوده است، به‌طور مثال اگر یک فارغ التحصیل بیکار قصد یافتن شغل و از سوی دیگر شکایت از کارفرمای قبلی خود داشته باشد, باید با مراجعه و بارگذاری در 4 سامانه وزارت کار مسائل خود را دنبال کند، به‌عبارتی تعدد سامانه‌ها و تکثر درگاه‌ها در وزارت کار باعث می‌شود یک فرد برای دریافت چند خدمت مشخص؛ چندین بار ثبت‌نام کند.

وی با انتقاد از سامانه جست‌وجوی شغلی به‌عنوان یکی از سیاست‌های اشتغالی وزارت کار گفت: این سامانه در اصل مانند همان کاریابی‌های فیزیکی است و چیز جدیدی ندارد، در این سامانه کاریابی‌ها به‌صورت مجازی دخالت دارند، در حالی که معاون اشتغال وزارت کار چندی پیش بیان کرده بود که «این سامانه قصد رقابت با کاریابی‌های حضوری و مجازی موجود را در کشور ندارد.»، بهتر بود که دولت با حذف واسطه‌ها شرایط را برای کارگران بهتر می‌کرد. یکی از مشکلات کارگران در کار بحث حضور واسطه‌ها است که حق و حقوق کارگران پایمال می‌شود.

گلپور گفت: یکی از ایرادهای این سامانه این است که 90درصد مواردی که در جست‌وجوی شغلی درسامانه بارگذاری شده مربوط به کارگران ساده خدماتی و تولیدی است، تقریباً‌ کلیه مشاغل اعلام‌شده در این سامانه با حقوق حداقل وزارت کار و نیازمند حداقل مهارت هستند، مشاغلی مانند «گرافیک، طراحی، حسابداری، روابط عمومی، خدمات اداری، برنامه‌نویسی، خبرنگاری، تصویربرداری، تبلیغات و...» در این سامانه وجود ندارد.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: انتقاد به آماری که دولت اعلام می‌کند که بیش از یک میلیون شغل ایجاد کرده است از سوی تشکل‌های کارگری وجود دارد. ایجاد آمار با واقعیت‌هایی که از نرخ بیکاری در جامعه دیده می‌شود همخوانی ندارد. دولت اشتغال در تاکسی‌های اینترنتی را هم شغل محاسبه می‌کند؟ آیا کارگری که تنها چند ساعت در روز امکان کار کردن دارد هم شاغل محسوب می‌شود؟

گلپور در پایان گفت: پاشنه آشیل رونق تولید در کشور نیروی کار ماهر است. صاحبان صنایع به نیروی کار ماهر حقوق خوبی را پرداخت می‌کنند, اگر واقعاً مجموعه‌ای نیروی کار ماهر داشته باشد, در صورتی که درخواست بدهند و نیرو را جذب کنند, حقوق خوبی برای نیروی کار پرداخت می‌کنند، بنابراین ضرورت  دارد با تربیت نیروی کار ماهر و متخصص شرایط بالندگی کشور را فراهم کنیم.